Magyar begyes fajtaleirs
2006.08.23. 21:00
Forrs: Szcs Lajos " Galambjaink"
Magyar Begyes fajtaleirsa
Szrmazsi hely: Valsznleg a magyar rissal azonos szrmazs fajta, amelyet azzal olykor kereszteztek is. Erre utal a korbban nem ritkn elfordul kisebb-nagyobb mrtk „fvs” is, amelyet alapot adott a „trk” melleti „begyes” jelz alkalmazsra. Rendkivli, a rvidlb nagy begyesek kztt egyedlll fajtajegyeit haznkban elnyerve s egysgestve vlt rgszilrdd. Kllemi jellemzinek ( nagysg, alkat, fvs) pratlansgt ltva s rtkelve, szzadunk elejn az akkor legismertebb begyes szakrt: RBESAMEN ezredes jelents szmban importlta Nmetorszgba s alkalmazta az -nmet begyes fajta tkletestsre. Itthon elssorban a Nagyalfld vrosaiban s kisebb teleplseiben tenysztettk, de nem kevs s neves tenysztjk akadt Dunntlon is, fknt Somogy megyben. Nagy helyignye miatt a tenyszetek szma az utbbi vtizedekben ersen megfogyatkozott.
Testfelpts, testtarts: Igen nagy termet, rvid lb nagy begyes fajta, melyet elssorban a test hosszmretei jellemeznek. Csrhegytl a farokvgig 50-55 cm, kitrt szrnyainak fesztvolsga 100-110 cm is lehet. Viszonylag rvid lbakkal altmasztott trzsnek tartsra jellemz a mell mrskelt emeltsge s hossz tollak (evezk, kormnytollak) talajra fekvse. A test als vonala a begytl a hason t, hta a nyak tvtl a farok vgig lapos ivben hajl. Testnek nagysga s arnyai, de fleg evezinek hossza kvetkeztben csak nehzkesen vagy egyltaln nem repl.
Fej: Mindig sima, enyhn nyjtott. A kzepes szlessg homlok kzpmagasan domborod. A fejtet enyhbb ve, nyjtott hajlattal csatlakozik a nyak hts lhez.
Szem, szemgyr: A pofk oldalain, a fejtet vnek kzepe alatt helyezked szemek risze a stt (bkkny) szem fehrek s a fehrfej tarkzottak (bartrajzak, babosak, darabostarkk) kivtelvel kukoricasrga, olykor narancsvrs vagy enyhn vrerezett gyngyszn. A viszonylag keskeny szemgyr finom szvet, sima fellet, tbbnyire ktsoros. A tollazat pigmentltsghoz igazodva vilgos pergamen szn, enyhn pirkadt vagy kkesszrke.
Csr: Hossz, tben ers, a hegye fel elvkonyod. Enyhn hajlott gerince kiss lefel irnyul. A fels kva hegye az alsra fordulva vgzdik. A kk, kovcsolt kk, s a fekete valamint a kk- vagy fekete fej egyedek csre stt szaruszn, a fehrek, a fehr fej tarkk, a vrs s a srga egysznek vilgos, enyhn rzss rnyalat. Az orrdudor alig kiamelked, sima fellete fehren porozott.
Nyak: Hossz, fggleges tarts vagy mrskelten ttrahzva, enyhn velt. A mellcsonti taraj hegytl a csrtig terjed felfjt, tbbnyire gmb alak vagy olykor tojsdad golyva teljesen krlfogja.
Mell: Szles, de igen hossz, a keskeny mellcsonti taraj ellenre is jl izmolt, mrskelten emelt tarts, s nyugalmi llapotban (sznetel fvs esetn is) elredomborod. A levegvel telt golyva als ve a lbak eltt gy fordul, hogy elfzds (taille) alig mutatkozik.
Ht: Vllban szles, a farok irnyba enyhe vjulattal, lapos vet kpezve, mrskelten lejt, s az ugyancsak hossz derkig fokozatosan keskenyedik.
Szrnyak: A test oldalaihoz lazn simulk. Pajzsban viszonylag keskenyek, de szembetnen hosszak. A vllbbokat a fvs szneteiben is jrszt fedi a nyakt s a begy tollazata. A karevezk a htra borulnak, de azt nem takarjk teljes mrtkben. Az enyhn velt (kardos) elsrend evezk igen hosszak, vgk a farokra fekszik vagy annak szls kormnytollai mellett fut ki. Elri vagy gyakran meghaladja azok hosszt.
Farok: Hossz, szles zszlj tollai viszonylag keskenyre zrtak, egymst laposan s hzagmentesen fedik. Vgk- fvs kzben- rinti a talajt, st enyhn r is fekszik.
Lbak: A test egyb mreteihez viszonytva rvidek, de ersek, s viszonylag tg llsak. A has tollai a combokat csaknem a sakokzletig takarjk. A csdk s az ujjak tollatlanok. A karmok szarujnak szne a csrvel egyez.
Tollazat, szn- s rajzvltozatok: A ds, a fedtollak vonatkozsban is hossz lbakbl ll tollruha fellete sima, a testet lazn, de hzag nlkl takarja. A tlnyom tbbsget kpvisel egysznek elfogadottak fehrben, kkben (fekete szalagokkal), kovcsolt kkben, feketben, vrsben s srgban. A jval ritkbb szalagos fakk alapszne legtbbszr hgult kk. A szablyosan tarkzottak bartrajzak, s ennek megfelelen fejk a tarktl indul s kevssel az ll (torok) alatt vben zrd sznvlaszt vonallal hatroltan fehr. Fehrek mg ezenkivl az els- s a msodrend evezk. A test tbbi rszt a rajz nlkliek sznnek brmelyike takarhatja. Az n. tarkk lehetnek babosak vagy darabos tarkk. Az elbbiek ltalban csak egy-egy tollra kiterjed mintzata (babok), fehr alapsznen testszerte egyenletesen oszlik el s az evezkre valamint a kormnytollakra is kiterjed. Gyakoriak s elfogadottak a csak kevs sznes tollal tarktott „ritka” babosak, de tetszetsebbek azok, amelyeknek babozata a fehr alapsznt feles, 1:1 arnyban tarktja. Az -nmet begyesek sznes (leginkbb fekete) evezket s kormnytollakat visel, n. „tigris” rajza is jelentkezhet, de nem kpez nll rajzvltozatot. A babosak tarkzata (babozata) leggyakrabban fekete, de elismertek a vrs s a srga babozatak. A kk sznnel mintzottak gyszlvn csak darabos tarkkknt fordulnak el. Mint rjuk, mind a hasonl mintzat vrs s srga tarkkra, jellemzk a fehr alapsznen mutatkoz, kisebb-nagyobb, hatrozatlan alak, de les sznhatr tollmezk. Ezek esetben is tetszets az alapszn s a tarkzat hasonl mrtk kiterjedtsge. Elfordulnak s elfogadottak vgl a deresek is, amelyeknl a jellegzetes sznezds mutatkozhat brmely alapsznben.
Enyhe hibk: Kvnatosnl meredekebb vagy laposabb testtarts, szk lblls, a farkon keresztezd szrnyhegyek, a tarka egyedek trt szeme, a babosak szlks jelleg tarkzottsga, a fekete babosak stten jelzett fels csrkvja s stt karmai.
Slyos hibk: Kifejezetten meredek testtarts, keskeny mell, fedetlen vllbbok, vkony trzs. Ferde vagy elgtelen fvs, a lbak eltti kifejezett elfzds, a trzshz nem simul, rendezetlen vagy hinyos evezj szrnyak, a ht takaratlansga (brdos lls, a htra nem fordul msodrend evezk), hinyz zsrmirigy.
Gyrmret:10 mm
|